Rozmowa z Arturem Kitą, autorem książki o UKS Golu Częstochowa.

Poniżej prezentujamy obszerny wywiad z autorem książki o UKS-ie Golu Częstochowa, Arturem Kitą.


Skąd narodził się pomysł aby powstała tego typu publikacja, prezentująca historię UKS Gola Częstochowa ?

– Inspiracja narodziła się podczas jednego z seminariów dyplomowych na Akademii im. Jana Długosza. Pierwszą osobą, która mnie zainspirowała był Pan Profesor Eligiusz Małolepszy, który zaakceptował mój pomysł napisania pracy na temat piłki nożnej kobiet. Udałem się na kilka meczów z udziałem piłkarek drużyny UKS Gol Częstochowa, a następnie poszedłem do Pana Włodzimierza Seifryda, który z przyjemnością wyraził chęć współpracy. Udzielił mi wszelkiej pomocy podczas pisania książki. Miałem dostęp do prawie całego materiału źródłowego, jaki posiadał.

Jak przebiegała sama praca nad wydaniem tej książki i jak długo trwało napisanie Jej?

– Przegląd źródeł archiwalnych, dokumentów, protokołów, sprawozdań z działalności klubu, listów, kroniki klubowej, prasy, ich segregowanie i układanie trwało około trzech miesięcy. Kolejne pół roku to był czas na pisanie pracy. Następnie obróbka techniczna (korekta), którą wykonała Pani Katarzyna Jezierska z Muzeum Częstochowskiego. Wszystko to zajęło około dwunastu miesięcy, aż do momentu wydania książki.

Czy planuje Pan w przyszłości zająć się napisaniem książek o częstochowskim sporcie, mając na myśli inne dyscypliny niż piłka nożna?

– W tej chwili nie mam takich planów, gdyż tematyka piłkarstwa kobiecego zafascynowała i zainteresowała mnie do tego stopnia, że chciałbym zająć się teraz pracą na temat piłki nożnej kobiet nie tylko w regionie częstochowskim, ale także w Polsce. Ale nigdy nie mów nigdy, więc…

Czy w najbliższym czasie planuje Pan jakieś nowe publikacje na temat piłki nożnej kobiet z innych regionów Polski?

-Jestem autorem kilku artykułów na ten temat, które już się ukazały bądź dopiero zostały oddane do druku. Pierwszym jest „Zarys dziejów piłki nożnej kobiet do 2008 roku”. Jestem także autorem artykułów pod tytułem ” Zarys dziejów piłki nożnej kobiet na świecie do 2009 roku” (ukaże się pod koniec roku) i „Stan badań nad dziejami piłki nożnej kobiet w Polsce do 2008 roku”. Niedługo ukaże się artykuł na temat futbolu kobiecego w strukturach Ludowych Zespołów Sportowych. W najbliższym czasie planuję artykuły na temat piłki nożnej kobiet z innych regionów. Być może koszalińskiego i regionu województwa pomorskiego.

Czy skupia się Pan tylko na wydarzeniach związanych z piłką nożną kobiet, czy interesuje się Pan także piłką nożną mężczyzn?

– Tak, jak najbardziej. Jestem pasjonatem futbolu także w wydaniu męskim odkąd tylko sięgam pamięcią. Prac napisanych na temat męskich klubów piłkarskich jest bardzo dużo. Zwróciłem uwagę, że w regionie częstochowskim nie było napisanej żadnej na temat futbolu kobiecego. Właśnie dlatego podjąłem się tego tematu.
Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał: Przemysław Pindor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *