Jak dowodzą różne źródła działalność Rugby Clubu Częstochowa to nie narodziny, a raczej odrodzenie tej dyscypliny w naszym mieście. Okazuje się, że już kilkadziesiąt lat temu częstochowianie grali w rugby, a nawet gościli u siebie w mieście mecze międzynarodowe!
Mimo iż Rugby Club Częstochowa funkcjonuje dopiero od kilku lat, okazuje się, że rugby w naszym mieście pojawiło się znacznie wcześniej. Dzięki informacjom otrzymanym od Jacka Wierzbickiego, współautora Encyklopedii Polskiego Rugby, wiemy, że już w latach 50. XX w. w „świętym mieście” uprawiano rugby. W tamtych czasach bodźcem do powstawania klubów rugby było Zarządzenie Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej z dnia 14 grudnia 1955 roku, które brzmiało następująco:
„Zarządzam wprowadzenie gry rugby do systemu oficjalnie uprawianych w Polsce dyscyplin sportowych i polecam:
1. Włączyć rugby do zakresu kompetencji Wydziału IX Departamentu Wyszkolenia Sportowego GKKF,
2. Powołać społeczną Komisje Organizacyjna przy GKKF TKKF w składzie 3-5 osób celem kierowania i koordynowania praca związanych sekcji rugby przy kołach sportowych oraz dla dalszej popularyzacji rugby wśród społeczeństwa, a zwłaszcza w ośrodkach przemysłowych,
3. Upoważniam Departament Wyszkolenia Sportowego do wystąpienia z zamówieniem 50 piłek do rugby z importu w roku 1956 jako bazy materialnej do działalności sekcji rugby w Kołach sportowych,
Przewodniczący GKKF Włodzimierz Raczek” [za: www.rugby.zgierz.pl].
Zgodnie z zaleceniem władz, także w Częstochowie w 1956 powstała sekcja rugby. Prowadził ją Jerzy Sroka, wychowawca jednego z domów dziecka, którego wychowankowie stanowili zresztą trzon drużyny. Zespół nosił nazwę Włókniarz Częstochowa, należąc do Zrzeszenia Sportowego „Włókniarz” (a więc prawdopodobnie tego samego, do którego należeli wówczas żużlowcy). Sekcja wystartowała w Lidze Okręgowej, a także Pucharze Sportowca, będącym eliminacjami do I ligi. Niestety, na przełomie lat 1956/1957 zlikwidowano sekcję rugby. Zawodnicy przeszli co prawda do Częstochowianki Częstochowa i w barwach tego klubu planowano udział w rozgrywkach, lecz ostatecznie nie doszedł on do skutku. Od tej pory rugby nie było obecne na sportowej mapie miasta aż do roku 1977, kiedy miało miejsce największe do tej pory wydarzenie w historii tej dyscypliny w Częstochowie, a takim należy nazwać międzypaństwowy mecz Polski z Francją. 20 listopada 1977 roku biało-czerwoni przegrali ze światowym potentatem w stosunku 9:26. Choć wydarzenie to było znaczące biorąc pod uwagę skromne tradycje częstochowskiego rugby, to było ono jednorazowe. W kolejnych latach znów brak wzmianek na temat rugbistów spod Jasnej Góry, aż do powstania Rugby Clubu Częstochowa. Korzystając z okazji, redakcja strony zwraca się do Państwa z prośbą o ewentualną pomoc w uzupełnieniu informacji o częstochowskim rugby, które są jak dotąd dość szczątkowe. Mile widziane są zarówno źródła pisane, jak i fotografie czy inne materiały mające związek z naszą dyscypliną na terenie miasta, a przede wszystkim kontakty z osobami biorącymi udział w tworzeniu lokalnej historii rugby, bądź pamiętającymi te wydarzenia.
Zainteresowanych prosimy o kontakt – klub@rcc.czest.pl
Autor: Tomasz Ociepa (rcc.czest.pl)