Częstochowianie utarli nosa Mistrzowi Polski !

Częstochowa szalała w czwartek z radości! Choć to tylko mecz towarzyski, to piłkarze Rakowa Częstochowa w ramach obchodów Jubileuszu 90-lecia istnienia swojego klubu pokonali przed własną publicznością, aktualnego Mistrza Polski, krakowską Wisłę, 1:0!

Lepszego świętowania urodzin częstochowskiego Rakowa nikt nie mógł sobie chyba wymarzyć. Na stadionie przy Limanowskiego zjawiło się blisko 8500 tysiąca kibiców, którzy szczelnie wypełnili cały obiekt.

Podopieczni Jerzego Brzęczka w pierwszej odsłonie grali ostrożnie i mądrze piłką. Pierwsze groźne uderzenie na bramkę Jovanicia oddali w 7 minucie. Niecelnie jednak strzelał Rafał Czerwiński.

Krakowianie ładną, kombinacyjną akcję przeprowadzili dopiero w 18 minucie. W sytuacji „oko w oko” ze Szramowiatem, znalazł się Iliev ale to w tej sytuacji bramkarz gospodarzy popisał się skuteczną interwencją.

W 26 minucie wszyscy kibice Rakowa ryknęli z radości. Otóż na strzał około 30 metrów na bramkę Wisły zdecydował się Łukasz Kowalczyk. Futbolówka po Jego uderzeniu trafiła w samo okienko bramki przyjezdnych. Bramkarz gości w tym momencie był zaskoczony i bezradny! Gol dla Rakowa a na ławce rezerwowych konsternacja, zaskoczonych całym obrotem sprawy „Wiślaków”.

W przerwie meczu odbyła się miła uroczystość. W plebiscycie na piłkarza 90-lecia Rakowa został wybrany Andrzej Wróblewski, który w częstochowskiej drużynie rozegrał sporo bo aż 484 spotkania. Popularny „Wróbel” wyraźnie wygrał z pozostałymi konkurentami.

Druga odsłona to już zdecydowana przewaga aktualnych Mistrzów Polski oraz uczestników Ligi Europejskiej UEFA. W tej części gry w zespole gospodarzy doszło do sporych zmian kadrowych. Na boisku pojawiło się siedmiu „świeżych” graczy w tym debiutant, 18-letni Artur Pląskowski. Zawodnik ten w tygodniu poprzedzającym mecz został na Limanowskiego „wytransferowany” z częstochowskiej Victorii.

Już w 49 minucie krakowianie powinni doprowadzić do remisu. W polu karnym gospodarzy, Adrian Pluta „sprowadził do parteru” Dragana Paljića. Bliski całej sytuacji arbiter, wskazał na „wapno”. Z „jedenastki” uderzał Dudu Biton, ale nie udało mu się pokonać Mariusza Stępnia, który nie dość, że „wyczuł” intencję strzelca to jeszcze piłka po Jego palcach zmieniła lot i odbiła się od słupka.

Krakowianie do samego końca spotkania mieli jeszcze kilka okazji aby odmienić losy meczu. Bramkarzy częstochowskiego Rakowa nękali zarówno Jirsak, Garguła oraz Nunez, ale ich strzały były zbyt słabe aby pokonać co warte podkreślenia, świetnie dysponowanych tego dnia golkiperów „90-latka”.

Goście w ostatniej minucie mogli zostać skarceni przez podopiecznych Jerzego Brzęczka, ale w sytuacji „oko w oko” Nabiałka z Jovaniciem lepszy okazał się bramkarz Wisły Kraków. Mimo, że to tylko mecz towarzyski Rakowa Częstochowa z krakowską Wisłą to wynik poszedł w świat!

Podczas trwania spotkania wszyscy kibice mieli okazję posłuchać przebojów Norbiego, który zaśpiewał specjalnie dla częstochowian piosenkę „Raków do boju”. Na scenie pojawił się także Mateusz Ziółko – finalista drugiej edycji programu „Mam Talent” oraz piękna wokalistka Maryanne.

01.09.2011, g.17:00, Częstochowa:

RKS Raków Częstochowa S.A. – TS Wisła Kraków S.A. 1:0, (1:0)