Zmiany regulaminowe w sezonie 2012

Już za tydzień, w Wielkanocny Poniedziałek (9 kwietnia) zainaugurowana zostanie rywalizacja o Drużynowe Mistrzostwo Polski w sezonie 2012. W porównaniu do poprzedniego roku zaszło kilka zasadniczych zmian w formule wyłaniania najlepszego zespołu polskiego speedway-a. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku działaczom udało się pozyskać tytularnego sponsora i tak, począwszy od roku 2012, przez trzy kolejne lata rozgrywki będą nosiły nazwę Enea Ekstraligi.

Po trzynastu latach przerwy, najwyższa klasa rozgrywkowa ponownie będzie liczyła dziesięć zespołów. Do ósemki rywalizującej w poprzednim sezonie dołączyły ekipy Polonii Bydgoszcz i Lotosu Wybrzeża Gdańsk. Status ekstra-ligowca po barażach utrzymał tekże częstochowski Włókniarz.

Wiele problemów przy budowaniu składów wprowadziło drastyczne ograniczenie limitu tzw. Kalkulowanej Średniej Meczowej (KSM). Wprawdzie dolna granica pozostała na niezmienionym poziomie – 34 punktów, natomiast nieprzekraczalny limit został obniżony z 44 do 41 oczek, z wyjątkiem że:
„Jeżeli do zawodów DMP klub zgłosi skład drużyny złożony wyłącznie z zawodników, którzy reprezentowali barwy tego klubu w sezonie poprzednim, nie ma zastosowania przepis o maksymalnym KSM ”

Poza KSM-em, w sezonie 2012 składy meczowe muszą składać się z co najmniej czterech zawodników posiadających polską licencję (rok wcześniej minimum trzech z polską licencją Ż) oraz maksymalnie jednego zawodnika uczestniczącego w cyklu Grand Prix 2012 ze stałym numerem od 1 do 15.

Względem ubiegłego sezonu, zmianie uległa także tabela wyścigów, a konkretnie fakt, że do tej pory jeden z młodzieżowców gospodarzy kończył swoje trzy regulaminowe starty w wyścigu szóstym, podczas gdy jego kolega po inauguracyjnym wyścigu, kolejny raz na torze pojawiał się dopiero w gonitwie ósmej.

Istotną zmianą jest także zmiana sposobu rozgrywania rundy finałowej rozgrywek. Do popularnych „play-offów” awansują cztery czołowe drużyny z fazy zasadniczej. Z kolei zespoły z miejsc 5-8 zakończą rozgrywki po rundzie zasadniczej, a dziewiąty i dziesiąty rozegrają dwumecz o prawo rywalizacji w barażach z drugim zespołem 1. ligi.Pokonany z pary (9-10) opuści szeregi Enea Ekstraligi.

Rywalizacja w półfinale i finale rozgrywek odbędzie się na zasadzie dwumeczów. W pierwszym półfinale zmierzą się zespoły z miejsc: 1-4 i 2-3 (pierwszy mecz na torze ekipy niżej sklasyfikowanej). O tym, kto awansuje do finału zadecyduje kolejno: większa suma punktów meczowych; większa suma punktów biegowych; wyższa pozycja w końcowej tabeli po części zasadniczej. Drużyny pokonane rywalizować będą o medal brązowy.

źródło: wyciąg z regulaminu speedwayekstraligi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *