Siatkarze ES Norwida obronili tytuł

Siatkarze Exact Systems Noriwda Częstochowianie, po zwycięstwie w niedzielnym finale Mistrzostw Polski Juniorów nad AKS V LO Rzeszów 3:1 obronili w Leżajsku tytuł wywalczony przed rokiem.

Obie drużyny spotkały się już ze sobą pierwszego dnia turnieju zasadniczego, górą wówczas byli rzeszowianie, którzy wygrali 3:1. W niedzielę jednak nasi młodzi częstochowianie wzięli rewanż i to oni mogą cieszyć się ze złotych medali.

Podopieczni Janusza Sikorskiego i Stanisława Gościniaka zdecydowanie lepiej rozpoczęli finałowe spotkanie, od razu wychodząc na prowadzenie 7:3. Rzeszowianom udało się zmniejszyć straty do jednego oczka (8:7), ale w końcówce to siatkarze spod Jasnej Góry okazali się lepsi. Najpierw zwiększyli przewagę do sześciu punktów (19:13), co w zupełności wystarczyło do zwycięstwa 25:20 w premierowej odsłonie.

W drugiej partii częstochowianie szybko wypracowali dwupunktową przewagę, ale po bloku Aleksandra Śliwki i Patryka Kozdronia to rzeszowianie wyszli na pierwsze prowadzenie w tym secie (8:9). Potem gra toczyła się „punkt za punkt”. Po bloku Woźnicy mieliśmy remis 15:15, potem kolejne dwa oczka zdobyli częstochowianie. Rzeszowianie odrobili straty (18:18). Bartosz Bednorz zablokował Śliwkę i częstochowianie prowadzili 22:21, a po skutecznym ataku Bednorza było już 23:21. Norwid piłkę setową miał dzięki atakowi ze środka Mateusza Bieńka, a w następnej akcji siatkarze spod Jasnej Góry postawili skuteczny blok i wygrali 25:23.

Rzeszowianie nie składali jednak „broni” i w trzecim secie prowadzili 2:0. Siatkarze Norwida doprowadzili do remisu (5:5). Od tego momentu gra toczyła się punkt za punkt. Po asie serwisowym Śliwki, AKS wyszedł na dwupunktowe prowadzenie (12:10). Rzeszowianie jeszcze powiększyli swoją przewagę (16:12). AKS wykorzystał błędy rywali, grał dobrze w obronie i kontrze, dzięki czemu pewnie zwyciężył 25:19.

Częstochowianie szybko wyciągnęli jednak wnioski i w kolejnej odsłonie spotkania ponownie dobrze weszli w set (8:5). Jednak błędy własne pozwoliły rzeszowianom na odrobienie strat (9:10). W składzie Norwida jest jednak Bartosz Bednorz, który w tej części spotkania nie mylił się (13:9). Po asie serwisowym Tomasza Kryńskiego było już 19:11 i nic częstochowian nie mogło zatrzymać przed obroną mistrzowskiego turnieju. Nagrodę MVP dostał Bartosz Bednorz.

Finał MP Juniorów – Leżajsk:
ES Norwid Częstochowa – AKS V LO Rzeszów 3:1 (25:20, 25:23, 19:25, 25:17)

Skład złotych medalistów MPJ:
Nikodem Wolański, Tomasz Kryński, Bartosz Bednorz, Mateusz Bieniek, Adam Woźnica, Dominik Miarka, Adam Kowalski, Oskar Herman, Wiktor Wysocki, Tomasz Głód, Tomasz Matuszczyk, Mariusz Wacek, Bartłomiej Janus, Adam Smolarczyk. Trenerzy: Janusz Sikorski i Stanisław Gościniak.