W pierwszą sobotę nowego roku zaryczą żużlowe silniki w hali opolskiego Toropolu, ponieważ odbędzie się tam ósma edycja Opolskiej Gali Żużla na Lodzie. Zanim na lodowy tor wyjadą żużlowcy, aby w turnieju indywidualnym powalczyć o puchar Marszałka Województwa Opolskiego i nagrody Prezydenta Miasta Opola, wcześniej publiczności zaprezentują się młodzi kartingowcy, quadowcy oraz motocykliści i kierowcy rajdowi. Już wkrótce na łamach naszego portalu więcej szczegółów na temat tej imprezy.
Stowarzyszenie HAWI RACING TEAM, które jest organizatorem imprezy przygotowało także inne niespodzianki o których poinformujemy wkrótce.
Dochód z Gali tradycyjnie zostanie przekazany chorym dzieciom. Tym razem pomoc otrzymają czterej chłopcy, dla których los nie był łaskawy.
Przedsprzedaż biletów w cenie 30,- PLN rozpocznie się już w przyszłym tygodniu.
JAKUB JATCZAK z Kędzierzyna-Koźla jest 9-letnim dzieckiem z poważną, genetycznie uwarunkowaną wadą wrodzoną powodującą liczne zaburzenia rozwojowe. Od 3 lat uczestniczy w zajęciach terapeutycznych w Poradni „Prodeste” w Opolu, gdzie rozwija swoje umiejętności poznawcze, a przede wszystkim uczy się komunikować z otoczeniem w sposób pozawerbalny, m.in. za pomocą specjalistycznych komunikatorów. Dotychczasowe efekty leczenia są bardzo owocne i niezbędna jest jej kontynuacja. Obciążenia finansowe związane z uczestnictwem w pełnopłatnej terapii są przekraczają możliwości finansowe taty Kuby, który samotnie zajmuje się także wychowywaniem małoletniej córki.
ALEKSANDER RAFAŁOWICZ z Kluczborka ma 8 lat. Jest chłopcem z niepełnosprawnością wieloraką – upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym, podejrzenie całościowych zaburzeń rozwoju (autyzm) oraz padaczka ogniskowa, z którą zmaga się od 5 lat. Ze względu na znaczne problemy finansowe mamy chłopca, która samotnie wychowuje dwójkę dzieci, nie jest możliwe rozpoczęcie specjalistycznej terapii. Głębokie deficyty rozwojowe oraz bardzo poważne problemy adaptacyjne powodują, że chłopiec wymaga intensywnej oraz systematycznej terapii pedagogicznej, aby te dolegliwości nie pogłębiały się w przyszłości. Sytuacja finansowa mamy Aleksandra nie pozwala jej na samodzielne opłacenie całości procesu diagnostycznego oraz terapeutycznego syna, który jak najszybciej powinien być poddany specjalistycznemu leczeniu.
Jakub i Aleksander są podopiecznymi Fundacji PRODESTE, która zajmuje się wspieraniem osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju (autyzmem, Zespołem Retta, Zespołem Aspergera, itp.) i ich rodziny w zakresie kompleksowej diagnozy i terapii. Fundacja wykonuje profesjonalną wielodyscyplinarną diagnozę różnicową dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wsparcie terapeutyczne. Wśród podopiecznych są także dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy, ADHD, dysleksją, niepełnosprawnością intelektualna, MPD, zaburzeniami zachowania i trudnościami w nauce.
Zachęcamy do wspierania terapii podopiecznych Fundacji PRODESTE poprzez wpłacanie datków na konto bankowe:
Fundacja PRODESTE
45-231 Opole, ul. Oleska 121
ING Bank Śląski S.A. nr 83 1050 1504 1000 0023 3818 6683
11-letni PAWEŁ BIL i o trzy lata młodszy PIOTR są rodzeństwem z Dąbrowy k/Niemodlina. Obaj chłopcy zmagają się z bardzo rzadką chorobą metaboliczną uwarunkowaną genetycznie o nazwie adrenoleukodystrofia – polega ona na defekcie rozkładu długołańcuchowych kwasów tłuszczowych. W jej przebiegu dochodzi do uwstecznienia rozwoju psychoruchowego z powodu uszkodzenia tkanki mózgowej i komórek nadnerczy w efekcie do wyniszczenia całego organizmu. Jest to choroba mało znana, nieprzewidywalna w skutkach i rozwoju czasowym, w której nie wypracowano żadnej skutecznej metody leczenia. Jedynym zalecanym przez niektórych lekarzy postępowaniem jest przeprowadzenie przeszczepu szpiku kostnego, który daje możliwość zatrzymania choroby po pewnym czasie. W 2008 roku bracia zostali poddani takiemu przeszczepowi, a ich organizmy dość dobrze funkcjonują z nowym szpikiem kostnym. Paweł i Piotr pozostają pod stałą opieką lekarzy transplantologów z kliniki we Wrocławiu oraz innych lekarzy specjalistów wielu poradni w Opolu. Sama adrenoleukodystrofia nie daje jednak za wygraną i co jakiś czas atakuje dając głównie objawy neurologiczne. Chłopcy mają problem z chodzeniem, pisaniem, koncentracją i występują u nich zaburzenia wzroku. W celu wspomożenia organizmów i niwelowania negatywnych skutków choroby prowadzona jest ciągła rehabilitacja ruchowa, opieka logopedyczna i psychologiczna. Dzieci mają zapewnioną dietę niskotłuszczową, a ich edukacja odbywa się w trybie indywidualnym. Wszystkie podjęte działania mają skutecznie zatrzymać rozwój choroby i przyczynić się do tego, aby bracia mogli funkcjonować samodzielnie i realizować swoje plany i marzenia.
Choroba synów wymaga zapewnieniu im stałej nad nimi opieki, która uniemożliwia ich rodzicom podjęcia pracy zarobkowej!
Piotr i Paweł są podopiecznymi Opolskiego Stowarzyszenia Rehabilitacji Neurologicznej i Funkcjonalnej, którego głównym celem jest pomoc niepełnosprawnym dzieciom i dorosłym jak również ich rodzinom w organizowaniu specjalistycznej rehabilitacji medycznej.
Zachęcamy do wspierania kosztownej rehabilitacji poprzez wpłacanie datków na konto bankowe:
OPOLSKIE STOWARZYSZENIE REHABILITACJI NEUROLOGICZNEJ I FUNKCJONALNEJ
45-272 Opole, ul. Tysiąclecia 7c,
INVEST BANK S.A. nr 34 1680 1235 0000 3000 1461 2426
z dopiskiem: „DLA PAWŁA I PIOTRA BIL”
oraz przekazując 1 % podatku przy rozliczeniu rocznym na rzecz:
OPOLSKIE STOWARZYSZENIE REHABILITACJI NEUROLOGICZNEJ I FUNKCJONALNEJ
KRS 0000273196
z dopiskiem: „DLA PAWŁA I PIOTRA BIL”
źródło: www.itvsport.pl