Dla tych, którzy chcą latać na plecach

Na kurs przygotowawczy do szkolenia w akrobacji podstawowej z wybranymi elementami akrobacji wyższej zaprasza Aeroklub Częstochowski na lotnisko Rudniki w najbliższy weekend 23-24 czerwca br. Zajęcia poprowadzi instruktor akrobacji szybowcowej Sławomir Talowski.

– Kurs obejmuje przypomnienie mechaniki lotu w zakresie autorotacji , omówienie krzywej wyrwania, a także sytuacji niebezpiecznych mogących zaistnieć podczas wykonywania akrobacji – informuje Sławomir Talowski. – Na zajęciach będzie także zapoznanie z katalogiem figur oraz omówienie zasad wykonywania akrobacji w strefie. Przedstawię także zasady oceny figur przez sędziów oraz zasady wykonywania poszczególnych figur akrobacji podstawowej: korkociągu, pętli, przewrotu, wywrotu szybkiego. Omówię również zasady układania wiązanki figur oraz zasady wykonywania elementów akrobacji wyższej: lotu plecowego, wiraży na plecach, korkociągu plecowego.

Chętni na kurs przygotowawczy do szkolenia w akrobacji szybowcowej są proszeni o kontakt z Jackiem Bogatko, dyrektorem Aeroklubu Częstochowskiego: dyrektor@aeroklub.czest.pl, tel. 783-995-277 lub pilotem Sławomirem Talowskim: talowski@op.pl
To pierwszy taki kurs organizowany przez Aeroklub Częstochowski, który chce być ośrodkiem akrobacji szybowcowej. ACz posiada w użytkowaniu jednomiejscowy szybowiec wyczynowy Swift, na którym trenują piloci akrobacyjni przygotowujący się do mistrzostw Polski. Na lotnisku Rudniki jest już dwumiejscowy szybowiec Fox, który już w najbliższych dniach wzbije się w przestworza i będzie służył do szkolenia akrobacyjnego.

Aeroklub Częstochowski zaprasza nie tylko tych pilotów, którzy myślą o wyczynowym uprawianiu akrobacji szybowcowej, ale także początkujących pilotów, którzy zdobywają pierwsze umiejętności.

Kurs przygotowawczy do akrobacji szybowcowej to także propozycja dla tych, którzy chcą latać bezpiecznie i szlifować swój pilotaż – uważa Michał Braszczyński, pilot szybowcowy z Aeroklubu Częstochowskiego. – Takie szkolenie przyda się w sytuacjach awaryjnych w codziennym lataniu.

Jest o tym także przekonany Włodzimierz Skalik, prezes aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego, który podkreśla, że powstający ośrodek szkolenia akrobacji szybowcowej na lotnisku Rudniki nie tylko przyczyni się do rozwoju tej dyscypliny lotniczej, ale nowe możliwości treningu pod kątem bezpieczeństwa latania.

Doświadczenia ostatnich lat, a zwłaszcza ostatniego roku w polskim lotnictwie podpowiadają, że spada umiejętność pilotażu w sytuacji korkociągu niezamierzonego na małej wysokości – mówi Włodzimierz Skalik. – To bardzo wyraźny sygnał. Szkolenia w akrobacji szybowcowej i samolotowej uczą nowych elementów, poprawiają bezpieczeństwo poprzez podnoszenie umiejętności pilotażowych. To element, na który w całym polskim lotnictwie trzeba zwrócić uwagę, bo wiele z tych tragicznych zdarzeń ma związek z niewłaściwym pilotażem, a zwłaszcza z wejściem w niezamierzony korkociąg na małej wysokości – podkreśla prezes Zarządu Aeroklubu Częstochowskiego. (wik)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *