XIII Mistrzostwa Powiatu Kłobuckiego w Halowej Piłce Nożnej Seniorów – historia

W rozwinięciu newsa prezentujemy historię Halowych Mistrzostw Powiatu Kłobuckiego opracowaną przez organizatorów.

Największym turniejem w powiecie kłobuckim i jednym z większych w województwie śląskim jest coroczny turniej o Mistrzostwo Powiatu Kłobuckiego w Halowej Piłce Nożnej Seniorów im. Marka Sztolcmana. W tym roku będzie rozgrywana XIII edycja tego turnieju.

Począwszy od trzeciej edycji halowe mistrzostwa noszą imię nagle zmarłego pierwszego starosty kłobuckiego, a następnie wicewojewody śląskiego Marka Sztolcmana.

Twórcą i pomysłodawcą piłkarskiej imprezy jest Stanisław Wrzesiński – działacz sportowy, organizator wielu imprez sportowych, trener, redaktor, chciało by się napisać – człowiek orkiestra.

Trzy pierwsze edycje mistrzostw odbyły się w sali sportowej w Truskolasach, czwarta w hali sportowej Zespołu Szkół we Wręczycy Wielkiej, a piąta w hali sportowej Gimnazjum w Krzepicach. Od szóstej edycji halowe mistrzostwa rozgrywane były w nowoczesnej hali sportowej Gimnazjum w Kłobucku. Halowe mistrzostwa nie są jednodniowym turniejem. Składają się z turniejów eliminacyjnych oraz finałowego. Ponadto regulamin mistrzostw nie przewiduje uczestnictwa w halowej imprezie zespołów amatorskich (nie uczestniczących w regularnych rozgrywkach ligowych), zakładowych, bądź tworzonych na daną piłkarską imprezę.

Począwszy od 2001 roku Mistrzostwa Powiatu Kłobuckiego w Halowej Piłce Nożnej Seniorów składały się z cyklu trzech turniejów (dwóch eliminacyjnych i finałowego). W 2007 roku częściowo zmieniono formułę ich rozgrywania. Najpierw odbyły się cztery cztero-zespołowe turnieje eliminacyjne, które wyłoniły sześć drużyn, które następnie wystąpiły w imprezie finałowej. Od 2008 roku pozostawiono dotychczasową formułę rozgrywania halowych mistrzostw, przy czym w turnieju finałowym występuje osiem drużyn (po dwie najlepsze z czterech turniejów eliminacyjnych).

Corocznie w mistrzostwach uczestniczą zespoły występujące w regularnych rozgrywkach ligowych (IV liga, klasa okręgowa, A i B klasa) pod egidą PZPN i OZPN Częstochowa (Podokręg Częstochowa i Podokręg Lubliniec) i Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej w Częstochowie z terenu powiatu kłobuckiego.

W 2009 roku w halowych mistrzostwach zadebiutowała B klasowa Sparta Nowa Wieś oraz Koral Kłobuck występujący w I – ligowych rozgrywkach Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej w Częstochowie, a w 2010 roku Amasol Cosmos Miedźno (Amatorska Liga Piłki Nożnej w Częstochowie). W sumie w XII edycjach Mistrzostw wystąpiło 26 drużyn. We wszystkich dotychczasowych imprezach wystąpiło 7 zespołów (Liswarta Popów, Sokół Wręczyca Wielka, Liswarta Krzepice, Znicz Kłobuck, Junior Szarlejka, Huragan Jezioro i Grom Miedźno). Najczęściej w turnieju finałowym, bo po 11 razy występowały Olimpia Truskolasy i Junior Szarlejka. Dziesięciokrotnie w turnieju finałowym meldowały się zespoły Znicza Kłobuck i Sokoła Wręczyca Wielka.

W I edycji KS Panki występował pod nazwą LKS Panki
W III edycji w turnieju finałowym wystąpiło 9 drużyn ze względu na odwołanie się zespołu Błękitnych Libidza.
W IX i X edycji zespół z Popowa występował pod nazwą Kingway Popów.

Prześledźmy krótko historię poszczególnych edycji Mistrzostw Powiatu Kłobuckiego:

Królem strzelców pierwszej edycji turnieju w 2001 r. był zdobywca 13 bramek Dawid Błaszczykowski (Olimpia Truskolasy), następnie tytuł ten dwukrotnie (2002 – 13 bramek i 2003 – 11 bramek) przypadał Tomaszowi Chyrze (Liswarta Popów), w 2004 (13 bramek) i 2005 roku (11 bramek), Dariuszowi Doboszowi (Olimpia Truskolasy), w 2006 roku zdobywcy 11 bramek Danielowi Kotarskiemu (Liswarta Krzepice), w 2007 roku Przemysławowi Mazikowi (Znicz Kłobuck) – 9 bramek, w 2008 roku zdobywcy 13 bramek Grzegorzowi Miedzińskiemu (Sokół Wręczyca), w 2009 roku Dawidowi Świtale – 13 bramek (Olimpia Truskolasy), a w 2010 roku Januszowi Kowalikowi (Grom Miedźno), który uzyskał 7 bramek. W XI edycji miano najlepszego strzelca przypadło zawodnikowi Juniora Szarlejka, Tomaszowi Czokowi – 12 bramek. W XII Mistrzostwach korona najlepszego strzelca zawodów przypadła Bartłomiejowi Sitkiewiczowi (Znicz Kłobuck) – 8 bramek.

W 2003 roku trenerzy, kapitanowie drużyn, sędziowie i organizatorzy najlepszym piłkarzem mistrzostw wybrali Pawła Kilana (Liswarta Popów), w 2004 i 2005 roku grającego trenera Olimpii Truskolasy Dariusza Dobosza, w 2006 roku Tomasza Juszczyka (Znicz Kłobuck), w 2007 roku Norberta Mazika (Sokół Wręczyca), w 2008 roku Marcina Krawczyka (Olimpia Truskolasy), w 2009 i 2012 roku Mariusza Pawelca (Znicz Kłobuck), a w 2010 roku Oskara Operacza (Olimpia Truskolasy). W 2011 najlepszym zawodnikiem Mistrzostw uznano Tomasza Czoka (Junior Szarlejka).

Od 2011 organizatorzy Mistrzostw powiększyli pule przyznawanych statuetek o wybór najlepszego zawodnika turnieju finałowego (nagroda kierownika mistrzostw Stanisława Wrzesińskiego) a w 2009 nagrodę drużyny Fair Play.

W 2011 tytuł MVP turnieju finałowego przypadł Andrzejowi Rogaczewskiemu (Sokół Wręczyca Wielka) a w 2012 Krzysztofowi Leszczyńskiemu (Grom Miedźno).

Pierwszą ekipą, która otrzymała Nagrodę Fair Play był zespół Huragana Jezioro (2009). W XII edycji mistrzostw nagrodę tę przyznano zespołowi Gromu Miedźno.

Trzykrotnie w historii mistrzostw (2001, 2003 i 2005 r.) najlepszym bramkarzem wybierano Andrzeja Malinę (Pogoń Kamyk – 2001/Znicz Kłobuck – 2003 i 2005), a dwukrotnie (2007 i 2009r.) Pawła Wojczyka (Huragan Jezioro). W 2002 roku najlepszym bramkarzem uznano Dariusza Bala (Olimpia Truskolasy), w 2004 Ireneusza Kardacza (Junior Szarlejka). W 2006 roku najlepszym bramkarzem został Mariusz Stalka (Liswarta Popów), w 2008 roku Sebastian Far (Pogoń Kamyk), a w 2010 roku Mirosław Szewczyk (Kingway Popów), w 2011 Mateusza Balla (Huragan Jezioro) a w 2012 Kamil Strzelczyk (Sokół Wręczyca Wielka).

Dotychczasowymi piłkarskimi „odkryciami” mistrzostw byli: w 2003 roku Paweł Labocha (Huragan Jezioro), w 2004 Mariusz Sirek (Junior Szarlejka), w 2005 Łukasz Kozak (Olimpia Truskolasy), w 2006 roku Michał Musiał (Znicz Kłobuck), w 2007 roku Wojciech Szczypiór (Naprzód Ostrowy), w 2008 roku Sławomir Ogłaza (Olimpia Truskolasy), w 2009 roku Tomasz Brzęczek (Olimpia Truskolasy), w 2010 roku Mateusz Wojciechowski (Pogoń Kamyk), w 2011 Kamil Ciapa (Liswarta Krzepice) a w 2012 Tomasz Turek (Oksza Łobodno).

W 2006 roku po raz pierwszy wprowadzono klasyfikację na najlepszego obrońcę mistrzostw. Pierwszym jej laureatem został piłkarz Liswarty Popów Marcin Kotyl, drugim w 2007 roku Dawid Błaszczykowski, w 2008 roku Paweł Konieczko (obaj Olimpia Truskolasy), w 2009 roku Przemysław Ogłaza (także Olimpia Truskolasy),w 2010 roku Michał Pagacz (Kingway Popów), w 2011 Jarosław Warzecha (Junior Szarlejka) a w 2012 Paweł Rychalski (Sokół Wręczyca Wielka).

Od pierwszej edycji mistrzostw wybierana oraz nagradzana statuetkami i dyplomami jest również najlepsza „piątka” halowych mistrzostw.

źródło: własne oraz grommiedzno.futbolowo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *