Przygotowania drużyn do sezonu ligi okręgowej

Drużyny klubowe, które w sezonie 2013/2014 wystąpią w częstochowskiej „Okręgówce” w okresie przygotowawczym rozegrały ponad 70 meczów sparingowych. Ostatnie spotkanie poprzedniego sezonu i pierwsze obecnego dzieliło zaledwie 43 dni.


Mimo bardzo krótkiego czasu na przygotowania, większość zespołów pracowała dosyć intensywnie. W klubach panował spory ruch transferowy i to nie tylko wśród piłkarzy, ale także trenerów. W rundzie jesiennej na ławkach zobaczymy aż siedmiu nowych szkoleniowców. Faworytem nadchodzących rozgrywek wydaje się być Polonia Poraj.

Solidnie wygląda beniaminek z Myszkowa, dobrze prezentuje się także KS Panki, który wzmocnił się dwoma wartościowymi zawodnikami. W czołówce nie powinno zabraknąć Sparty Lubliniec. O utrzymanie walczyć będą Unia Kalety, w której mimo bardzo słabej wiosny nic się nie zmieniło, Orzeł Psary/Babienica, ponieważ kilku solidnych zawodników to chyba jednak za mało na klasę okręgową, zobaczymy czy z dołka wyjdzie Orkan Rzerzęczyce i Jedność Boronów. Szczególnie ta druga ekipa w sparingach nie zachwycała.

Victoria Częstochowa sezon 2012/2013 zakończyła na spadkowym miejscu w IV lidze. Wtedy to do klubu uśmiechnęły się „leśne dziadki” i zorganizowały baraż o utrzymanie, ale „Victa” szła w zaparte i mecz z Unią Racibórz przegrała 1:5. Bramkę zdobył Łukasz Śliwakowski, którego jednak od sezonu 2013/14 oglądać będziemy w barwach Rakowa Częstochowa. Przegrany baraż to dla pana Teodora Wawocznego (notabene był on rozgrywany na boisku Grunwalda Ruda Śląska, którego szanowny pan jest prezesem) i spółki z ŚlZPN nie problem. Regulaminy rozgrywek zresztą również i po wycofaniu się Górnika III Zabrze (Jaki idiota wymyślił zgłoszenie takiego tworu do rozgrywek? Jak ktoś zna odpowiedź to zasponsoruje mu kule, namiot i czarnego kota) ponownie znalazło się miejsce dla Victorii. Jednakże w Woźnikach mają łeb na karku i potrafią czytać ze zrozumieniem, co poskutkowało awansem MLKS-u właśnie w miejsce Victorii Częstochowa. Tak więc ta 10 sierpnia rozegra na własnym obiekcie mecz z Unią Kalety w ramach 1. Kolejki częstochowskiej „Okręgówki”. Nowym trenerem został Łukasz Stefański, ze składu ubyli wspomniany Śliwakowski, treningów nie wznowił Rafał Stefański, Łukasz Toborek zmaga się z kontuzją, a Łukasz Kotas, Sebastian Żebrowski i Wojciech Bolechowski zmienili barwy klubowe. Do zespołu oprócz trenera dołączyli Dawid Jasiurski i Mateusz Porębiński (obaj wypożyczeni z Rakowa) ostatnio grający w Kamienicy Polskiej oraz Ariel Mikołajczyk, Tomasz Rados, Oskar Kudela, Wojciech Kasiński oraz Paweł Hibner.

Sparingi:

Warta Zawiercie – Victoria Częstochowa 1:2
Lotnik Kościelec – Victoria Częstochowa 3:3

W sumie: 2 mecze, 1 wygrana, 1 remis
Bilans bramkowy: 5-4 dla Victorii

Polonia Poraj okres przygotowawczy zaczęła od obozu w Białce Tatrzańskiej, gdzie zespół trenował i rozgrywał mecze pod okiem nowego szkoleniowca – Marcina Molka. Nowym zawodnikiem i trenerem bramkarzy został dobrze znany z gry w Ekstraklasie i Jurze Niegowa „wiekowy” jak dąb Bartek – Piotr Lech. W czasie pobytu Polonia rozegrała cztery mecze sparingowe, a super skutecznością zaimponował Piotr Prusko, który w końcu powinien być godnym przeciwnikiem dla Bogusława Borowca w walce o tytuł króla strzelców klasy okręgowej.

Z klubu odeszli Marcin Zawrzykraj (Ruch Radzionków ?), młodzieżowcy Mateusz Jabłko i Dawid Jelonek (powrót po wypoż. do Rakowa), środkowy pomocnik Piotr Nocoń (Kamienica Polska). Do klubu dołączyli wspomniany Piotr Lech oraz Jan Gładysz (Skra Częstochowa), Łukasz Molek (Ruch Chorzów – jun.), Oskar Wyrzykowski (Victoria Częstochowa), Mateusz Mzyk i Andrzej Stanikowski, poza tym testowani byli również inni zawodnicy, jednak nie podpisali oni umów z Polonią.

Sparingi:

Polonia Poraj – Dunajec Ostrowsko 11:3(Prusko 6, Opeldus 3, Psonka 2)
Huragan Waksmund – Polonia Poraj 1:5 (Prusko, Opeldus, zawodnicy testowani x 3)
KS Zakopane – Polonia Poraj 2:3(Prusko 2, zaw. Test.
Poroniec Poronin – Polonia Poraj 5:1
Olimpia Huta Stara – Polonia Poraj 0:8 (Prusko 4, Opeldus, Nowak, Bereta, Mzyk)
Warta Zawiercie – Polonia Poraj 0:2 (Nowak, Prusko)

W sumie: 6 meczów, 5 wygranych, 1 porażka
Bilans bramkowy: 30-11 dla Polonii

12 lipca przygotowania zaczęła Sparta Lubliniec. Tym razem w zespole nie zaszły wielkie zmiany, na stanowisku trenera pozostał Jacek Szczygioł, do zespołu wróciło kilku zawodników. Mimo braku tradycyjnego zaciągu Sparta w meczach towarzyskich radziła sobie bardzo dobrze, pokonując między innymi Kamienicę Polską. Nowymi-starymi piłkarzami zostali Michał Szwedziński, Dariusz Gruca, Jerzy Kansy, Grzegorz Rasztar, a z Nitronu Krupski Młyn przybył Michał Grabik. Z klubu odeszli Sebastian Kołodziej (Start Dobrodzień) i Jakub Banaś (OKS Olesno).

Sparingi:

Sparta Lubliniec – Naprzód Jemielnica 11:3
(Borowiec 2, Sowa 2, Szwedziński 2, Skolik 2, Krzymiński, D. Gadecki, Jaruszowiec)
Sparta Lubliniec – Kamienica Polska 1:0
(Świtała)
Stal Zawadzkie – Sparta Lubliniec 0:10
(Borowiec 5, Szwedziński 2, Rasztar 2, D. Gadecki)
Sparta Lubliniec – Małapanew Ozimek 3:2
(Borowiec, Świtała, Markowski)
Sparta Lubliniec – OKS Olesno 0:1
PP: Orzeł Pawonków – Sparta Lubliniec 2:11
(Borowiec 3, Sowa 3, Skolik 2, Świtała 2, D. Gadecki)

W sumie: 6 meczów, 5 wygranych, 1 porażka
Bilans bramkowy: 36-8 dla Sparta

O tym co działo się w Pogoni Kamyk nie wiemy zbyt wiele. Drużyna do sezonu powinna przystąpić w raczej niezmienionym składzie, który w okresie przygotowawczym rozegrał kilka sparingów.

Sparingi:

Gmina Kłomnice – Pogoń Kamyk 6:3
Kamienica Polska – Pogoń Kamyk 1:1
(Przerada)
Grom Miedźno – Pogoń Kamuk 1:1

W sumie: 3 mecze, 2 remisy, 1 porażka
Bilans bramkowy: 5-8 na niekorzyść Pogoni

W Warcie Kamieńskie Młyny nastąpiła zmiana na ławce trenerskiej, Sebastiana Golde (Górnik Wesoła) zastąpił grający-trener Dawid Ozga. W okresie przygotowawczym zespół rozegrał pięć sparingów z dosyć wymagającymi rywalami, wszystkie zakończyły się przegranymi Warty. Podczas meczów towarzyski testowano kilku piłkarzy, a do składu wrócili tacy zawodnicy jak Michał Jędrowski, Łukasz Tomczyk i Mateusz Wrodarczk. W ostatnią środę Warta miała rozegrać mecz pucharowy w Herbach, ale na spotkaniu się nie stawiła. Do Kościelca jeszcze dalej, więc może być drugi walkower z rzędu, w końcu szkoda paliwa, poza tym urazy, praca, wczasy i żniwa.

Sparingi:

Podlesianka Katowice – Warta Kamieńskie Młyny 1:0
Warta Kamieńskie Młyny – Górnik Zabrze (jun) 0:4
Odra Miasteczko Śl. – Warta Kamieńskie Młyny 1:0
Warta Kamieńskie Młyny – Pilica Koniecpol 2:3
(Paździorek, Kamiński)
Warta Kamieńskie Młyny – Pilica Koniecpol 3:5
PP: Błękitni Herby – Warta Kamieńskie Młyny 3:0

W sumie: 6 meczów, 6 porażek
Bilans bramkowy: 5-17 na niekorzyść Warty

Orzeł Kiedrzyn w przerwie między rozgrywkami wzmocniło dwóch zawodników – Mateusz Jabłko (Raków Cz-wa) i Mariusz Pawelec (Znicz Kłobuck). Trzech zawodników, którzy byli wypożyczeni w poprzedniej rundzie, związało się z klubem transferem definitywnym. Zapowiada się więc, że Orzeł może radzić sobie jeszcze lepiej niż w rundzie wiosennej sezonu 2012/2013 (5 miejsce!).

Sparingi:

Stradom Częstochowa – Orzeł Kiedrzyn 1:3
Start Dobrodzień – Orzeł Kiedrzyn 3:1
Naprzód Ostrowy – Orzeł Kiedrzyn 0:5

W sumie: 3 mecze, 2 wygrane, 1 porażka
Bilans bramkowy: 9-4 dla Orła

Lotnik Kościelec – Zespół zagdaka! Czy premierowe spotkanie się odbędzie nie wiadomo, wszystko zależy od tego czy przyjezdnym nie przeszkodzą żniwa! Najbardziej bezpłciowy zespół „Okręgówki” w sparingach sporo strzelał. Do klubu przybył napastnik ze Świtu Borowno – Marcin Krzypkowski. Odeszli Daniel Banaś i Marcin Kielan. I to było by na tyle.

Sparingi:

Victoria Częstochowa (jun.) – Lotnik Kościelec 1:2
Lotnik Kościelec – Naprzód Ostrowy 11:2
Lotnik Kościelec – GLKS Strzelce Wielkie 6:1
Lotnik Kościelec – Victoria Częstochowa 3:3
Lotnik Kościelec – Skra II Częstochowa 5:2

W sumie: 5 meczów, 4 wygrane, 1 remis
Bilans bramkowy: 27-9 dla Lotnika

W Zniczu Kłobuck wrzało już pod koniec sezonu 2012/2013. Z drużyną pożegnał się trener Andrzej Wróblewski, a nowym szkoleniowcem został Jerzy Marszałek. Z oficjalnych informacji wiadomo, że z ekipą rozstał się Mariusz Pawelec (Orzeł Kiedrzyn), który przez kilka ostatnich lat był czołowym zawodnikiem klubu. Nie wygląda więc na to żeby Znicz wyszedł z dołka, w którym znajduje się od dłuższego czasu.

Sparingi:

Znicz Kłobuck – Amator Golce 4:2
Znicz Kłobuck – Oksza Łobodno 3:2
Skra II Częstochowa – Znicz Kłobuck 6:1

W sumie: 3 mecze, 2 wygrane, 1 porażka
Bilans bramkowy: 8-10 na niekorzyść Znicza

Jedność Boronów przygotowania do sezonu zaczęła 12 lipca z nowym trenerem Ireneuszem Sukiennikiem, który poprzednio pracował w Starcie Dobrodzień i KS Panki. W meczach sparingowych drużyna grała z zespołami niżej notowanymi, a osiągnięte wyniki mogą budzić skrajne odczucia. Z drużyny nie odszedł żaden zawodnik, a do składu dołączyli Tomasz Białas, Łukasz Woźny, Paweł Janecki (Śląsk Koszęcin) i Krzysztof Pietrek (Pokój Sadów).

Sparingi:

Sieraków Śląski – Jedność Boronów 0:5
(zaw. Test. 3, Majchrzyk, Żuk)
Sparta Tworóg – Jedność Boronów 1:1
(Ł. Kucharczyk)
Jedność Boronów – Czarni Kozłowa Góra 3:3
(Bełkot, Bąk, Kowalikowski)
Unia Kalety – Jedność Boronów 2:2
(Mirosławski, Starczewski – Majchrzyk, Kowalikowski)
Jedność Boronów – Ruch Kochanowice 17:0
(Bełkot 4, Bąk 3, Kowalikowski 3, Majchrzyk 3, zaw. test. 2, Ł. Kucharczyk, Maruszczyk)
PP: Zieloni Zborowskie – Jedność Boronów 1:6
(Majchrzyk 2, Bełkot 2, Białas)

W sumie: 6 meczów, 3 wygrane, 3 remisy
Bilans bramkowy: 34-7 dla Jedności

Orkan Rzerzęczyce był bardzo aktywnym zespołem podczas okresu przygotowawczego. Rozegrał aż osiem spotkań sparingowych, co przy tak krótkiej przerwie między sezonami jest sporym wyczynem. W trakcie rundy wiosennej w zespole panowało spore zamieszanie po tym jak pracę stracił trener Adrian Pasieka. Nową miotłą został Rafał Tkaczyk, który wcześniej pracował w Lotniku Kościelec i Warcie Mstów. Do klubu dołączyło dwóch nowych zawodników – Marek Świerczyński (Lotnik Kościelec) i Tomasz Kubanek (Piast Lubojna). W meczach towarzyskich z udziałem Orkanu padało sporo bramek, rzadko były one strzelany wyłącznie przez podopiecznych Tkaczyka.

Sparingi:

Orkan Rzerzęczyce – Kmicic Kruszyna 5:2
(Wiewióra, Burzyński, R. Mielczarek, M. Mielczarek, Tasarz)
Orkan Rzerzęczyce – Unia Rędziny 6:1
(M. Mielczarek 2, Wiewióra 2, Tkaczyk, Kubik)
Raków II Częstochowa – Orkan Rzerzęczyce 7:4
Orkan Rzerzęczyce – Metal Rzeki Wielkie 8:1
Orkan Rzerzęczyce – Warta Zawada 6:0
Iskra Mokrzesz – Orkan Rzerzęczyce 1:4
(Burzyński 2, A. Mielczarek, Łągiewka)
Polonia Unia Widzów – Orkan Rzerzęczyce 4:6
Stradom Częstochowa – Orkan Rzerzęczyce 3:4

W sumie: 8 meczów, 7 wygranych, 1 porażka
Bilans bramkowy: 43-19 dla Orkana

Utrzymanie Unii Kalety zależało tylko i wyłącznie od awansów i spadków związanych z IV ligą. Pierwotny terminarz zakładał, że w klasie okręgowej zagra zarówno Victoria Częstochowa i MLKS Woźniki, co było równoznaczne z relegacją do lublinieckiej A klasy. Ostatecznie jednak w IV lidze zagra MLKS, a w „Okręgówce” Unia. Z klubu odeszło kilku zawodników, którzy w poprzedniej rundzie grali na zasadzie wypożyczenia (w tym spory zaciąg z Koszęcina). Do pierwszej drużyny powrócił Adam Painta, a także pokaźna grupa juniorów. Unia w okresie przygotowawczym rozegrała cztery mecze sparingowe. Przez związkowy „burdel” nie zagrała nawet w Pucharze Polski, chociaż jako przedstawiciel klasy okręgowej miała taki obowiązek.

Sparingi:

Orzeł Psary/Babienica – Unia Kalety 1:2
(Glafik – Imiołczyk, Nojman)
Unia Kalety – LKS Żyglin 2:4
Unia Kalety – Jedność Boronów 2:2
(Mirosławski, Starczewski – Majchrzyk, Kowalikowski)
Sparta Tworóg – Unia Kalety 1:4
(Pilarski, Imiołczyk, Bździon. Różański)

W sumie: 4 mecze, 2 wygrane, 1 remis, 1 porażka
Bilans bramkowy: 10-8 dla Unii

Orzeł Psary/Babienica to jedna wielka niewiadoma. Kiedyś dawno, dawno temu za wielkim wsiami Adolf Więcek wymyślił sobie wielką piłkę w popierdówku. Kiedy zabawki się znudziły, poszły w odstawkę. Zamiast hucpy na wielką skalę, pan Więcek ma tylko i wyłącznie mniej zer na koncie i zero pożytku z ich wydania. O przygotowaniach Orła wiemy tyle, że rozegrał dwa sparingi i zbłaźnił się w Pucharze, a po wypożyczeniu wrócił Krzysztof Glafik (MLKS Woźniki).

Sparingi:

Orzeł Psary/Babienica – Unia Kalety 1:2
(Glafik – Imiołczyk, Nojman)
Orzeł Psary/Babienica – Śląsk Koszęcin 2:1
PP: Błękitni Herby – Orzeł Psary/Babienica 2:0

W sumie: 3 mecze, 1 wygrana, 2 porażki
Bilans bramkowy: 3-5 na niekorzyść Orła

Warta Mstów wraca po czterech latach do klasy okręgowej. Wraca z nowym pięknym stadionem, który oddano do użytku w lipcu tego roku. Pod względem sportowym również jest całkiem nieźle, przez te cztery lata w A klasie zespół zawsze plasował się w czołówce (miejsca 4, 2, 2, 1). Do zespołu powrócili Michał Maciejczyk i Łukasz Figzał. Dobrą formę prezentuje 36-letni snajper Tomasz Waszczyk, który razem z osiem lat młodszym Nawizowskim tworzą bramkostrzelny duet napastników.

Sparingi:

Warta Mstów – Stradom Częstochowa 4:3
(Waszczyk 2, Nawizowski, Maciejczyk)
Warta Mstów – Pilica Koniecpol 3:4
(Waszczyk, Mysłek, zaw. test.)
Unia Rędziny – Warta Mstów 1:8
(Maciejczyk 3, Tyfel, Kotyla, Nawizowski, Kowalczyk, Figzał)
Warta Mstów – Skra II Częstochowa 5:3
(Waszczyk, zaw. test., Tyfel, Nawizowski, Wawrzkiewicz)
SP: MKS Myszków – Warta Mstów 3:0
(Ruciński 2, Dziółka)

W sumie: 5 meczów, 3 wygrane, 2 porażki
Bilans bramkowy: 20-14 dla Warty

MKS Myszków po roku przerwy wraca do „Okręgówki” i sądząc po składzie zespołu, a także wynikach sparingów wcale nie po to żeby walczyć o utrzymanie. Zespół prowadzony przez grającego-trenera Jakuba Dziółkę został wzmocniony przez takich zawodników jak Piotr Nowakowski (MKS Myszków), Wojciech Błaszczyk (Przemsza Siewierz), Mateusz Gawroński (Zieloni Żarki/Warta Zawiercie) i Marcin Krawczyk (Zieloni Żarki). Z klubu odeszli Patryk Grim (Warta Zawiercie), Oskar Kuczek oraz Piotr Podeszwa. W kadrze zespołu jest sporo zawodników, którzy w przeszłości biegali po boiskach III i IV ligi, czy to doświadczenie wystarczy na zawojowanie „Okręgówki”? Przekonamy się już w sobotę, ponieważ w hicie pierwszej kolejki MKS zmierzy się w Lublińcu z miejscową Spartą.

Sparingi:

MKS Myszków – Ostoja Żelisławice 0:0
GKS II Katowice – MKS Myszków 5:1
(Szczepaniak)
MKS Myszków – Ostoja Żelisławice 1:1
(Ruciński)
MKS Myszków – Warta Mstów 3:0
(Ruciński 2, Dziółka)
Ruch Radzionków – MKS Myszków 0:2
(Pysno, Ruciński)

W sumie: 5 meczów, 2 wygrane, 2 remisy, 1 porażka
Bilans bramkowy: 7-6 dla Myszkowa

źródło:ll.futbolowo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *