W miniony weekend odbyły się pierwsze dwa turnieje eliminacyjne Mistrzostw Powiatu Kłobuckiego w Halowej Piłce Nożnej Seniorów im. Marka Sztolcmana. W rozwinięciu newsa prezentujemy historię tej imprezy przygotowaną przez organizatorów tych rozgrywek.
Mistrzostwa Powiatu Kłobuckiego w Halowej Piłce Nożnej Seniorów im. Marka Sztolcmana o Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu w Kłobucku – Historia mistrzostw (2001-2013).
Twórcą i pomysłodawcą piłkarskiej imprezy – Mistrzostw Powiatu Kłobuckiego w Halowej Piłce Nożnej Seniorów im. Marka Sztolcmana o Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu jest Stanisław Wrzesiński – działacz sportowy, organizator imprez sportowych, trener, a zarazem prezes Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego „Herkules” Truskolasy oraz nauczyciel wychowania fizycznego Zespołu Szkół w Truskolasach. Imprezę współtworzą od początki jej istnienia: Krzysztof Nowak Burmistrz Kłobucka, a w przeszłości starosta kłobucki, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kłobucku i przewodniczący Powiatowego Zrzeszenia LZS w Kłobucku oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Kłobucku Maciej Biernacki, a w przeszłości Naczelnik Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Kłobucku, sekretarz powiatu Kłobuckiego i starosta kłobucki.
Od początku organizatorami halowych mistrzostw są: Rada Powiatu i Starostwo Powiatowe w Kłobucku, Powiatowe Zrzeszenie LZS w Kłobucku oraz Uczniowski Ludowy Klub Sportowy „Herkules” Truskolasy.
Trzy pierwsze edycje mistrzostw odbyły się w hali sportowej w Truskolasach, czwarta w hali sportowej Zespołu Szkół we Wręczycy Wielkiej, a piąta w hali sportowej Gimnazjum w Krzepicach. Od szóstej edycji halowe mistrzostwa rozgrywane są w nowoczesnej hali sportowej Gimnazjum w Kłobucku.
Począwszy od 2001 roku Mistrzostwa Powiatu Kłobuckiego w Halowej Piłce Nożnej Seniorów składały się z cyklu trzech turniejów (dwóch eliminacyjnych i finałowego). W 2007 roku częściowo zmieniono formułę ich rozgrywania. Najpierw odbyły się cztery czterozespołowe turnieje eliminacyjne, które wyłoniły sześć drużyn, które następnie wystąpiły w imprezie finałowej. Od 2008 roku pozostawiono dotychczasową formułę rozgrywania halowych mistrzostw, przy czym w turnieju finałowym występuje osiem drużyn (po dwie najlepsze z czterech turniejów eliminacyjnych).
Corocznie w mistrzostwach uczestniczą wszystkie zespoły występujące w regularnych rozgrywkach ligowych (IV liga, klasa okręgowa, A i B klasa) pod egidą PZPN i OZPN Częstochowa (Podokręg Częstochowa i Podokręg Lubliniec) i Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej w Częstochowie z terenu powiatu kłobuckiego.
W 2009 roku w halowych mistrzostwach zadebiutowała B klasowa Sparta Nowa Wieś oraz Koral Kłobuck występujący w I – ligowych rozgrywkach Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej w Częstochowie, w 2010 roku Amasol Cosmos Miedźno (Amatorska Liga Piłki Nożnej w Częstochowie), a w 2013 roku Romtrans Ostrowy nad Okszą (Amatorska Liga Piłki Nożnej w Częstochowie).
Począwszy od trzeciej edycji mistrzostwa noszą imię nagle zmarłego wielkiego miłośnika sportu i orędownika piłkarskiej imprezy najpierw starosty kłobuckiego, a następnie wicewojewody śląskiego Marka Sztolcmana. Również od trzeciej edycji patronat honorowy nad mistrzostwami objął Marszałek Województwa Śląskiego. Puchar ufundowany przez marszałka otrzymywała zwycięska drużyna. Podczas tegorocznej edycji patronat honorowy nad mistrzostwami objęli: Poseł na Sejm RP Grzegorz Sztolcman, Członek Zarządu Województwa Śląskiego Stanisław Dąbrowa, Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Pilśniak i Starosta Kłobucki Roman Minkina.
Mistrzostwa Powiatu Kłobuckiego w Halowej Piłce Nożnej Seniorów są największą piłkarską imprezą organizowaną na terenie powiatu kłobuckiego oraz jedną z największych tego typu (halową) rozgrywaną na terenie województwa śląskiego, w której uczestniczą wszystkie drużyny piłkarskie seniorów występujące w rozgrywkach ligowych z danego powiatu. Co warte podkreślenia piłkarskie halowe mistrzostwa nie są jednodniowym turniejem, tylko składają się z turniejów eliminacyjnych oraz finałowego. Ponadto regulamin mistrzostw nie przewiduje uczestnictwa w halowej imprezie zespołów amatorskich (nie uczestniczących w regularnych rozgrywkach ligowych), zakładowych, bądź tworzonych na daną piłkarską imprezę.
Z roku na rok wzrasta ranga i prestiż piłkarskich mistrzostw co objawia się coraz wyższym poziomem sportowym prezentowanym przez poszczególne zespoły, zainteresowaniem ze strony władz powiatowych i wojewódzkich, mediów (prasa, radio i telewizja) oraz coraz liczniejszych kibiców (nie tylko z terenu powiatu kłobuckiego).
I Turniej Eliminacyjny z udziałem siedmiu zespołów: Znicz Kłobuck, LKS Panki (klasa okręgowa), Pogoń Kamyk, Naprzód Ostrowy nad Okszą i Liswarta Krzepice (A klasa), Sokół Wręczyca Wielka, Płomień Przystajń i Olimpia II Truskolasy (B klasa) w ramach I Mistrzostw Powiatu Kłobuckiego w Halowej Piłce Nożnej Seniorów im. Marka Sztolcmana odbył się 14 stycznia 2001 roku w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Truskolasach.
W dotychczasowej historii mistrzostw trzykrotnie triumfowała Olimpii Truskolasy (2004, 2005 i 2008r.) i Pogoń Kamyk (2001, 2002 i 2010r.), dwukrotnie Znicz Kłobuck (2006 i 2009r.) i Liswarta Popów (2003r.) oraz Sokół Wręczyca Wielka (2007r.), Huragan Jezioro (2011r.), Junior Szarlejka (2012r.) i Klub Sportowy z Panek (2013).
Królem strzelców pierwszej edycji (2001r.) był zdobywca 13 bramek Dawid Błaszczykowski (Olimpia Truskolasy), następnie tytuł ten dwukrotnie (2002 i 2003r.) przypadł Tomaszowi Chyrze (Liswarta Popów), w 2004 i 2005 roku (11 bramek) Dariuszowi Doboszowi (Olimpia Truskolasy).
Jednokrotnie najlepszymi strzelcami halowych mistrzostw powiatu kłobuckiego zostali, w 2006 roku zdobywca 11 bramek Daniel Kotarski (Liswarta Krzepice), w 2007 roku Przemysław Mazik (Znicz Kłobuck) – 9 bramek, w 2008 roku zdobywca 13 bramek Grzegorz Miedziński (Sokół Wręczyca),
w 2009 roku Dawid Świtała – 13 bramek (Olimpia Truskolasy), w 2010 roku Janusz Kowalik (Grom Miedźno) – 7 bramek, w 2011 roku Tomasz Czok (Junior Szarlejka), który uzyskał 12 bramek, w 2012 strzelec 8 bramek Bartłomiej Sitkiewicz (Znicz Kłobuck), a w 2013 roku zdobywca 11 bramek Mateusz Teodorczyk (Sokół Wręczyca).
Najlepszy strzelec mistrzostw w nagrodę otrzymuje puchar fundowany przez żonę Marka Sztolcmana, Annę Sztolcman.
W 2003 roku trenerzy, kapitanowie drużyn, sędziowie i organizatorzy najlepszym piłkarzem mistrzostw wybrali Pawła Kilana (Liswarta Popów), w 2004 i 2005 roku grającego trenera Olimpii Truskolasy Dariusza Dobosza, w 2006 roku Tomasza Juszczyka (Znicz Kłobuck), w 2007 roku Norberta Mazika (Sokół Wręczyca), w 2008 roku Marcina Krawczyka (Olimpia Truskolasy), w 2009 roku Mariusza Pawelca (Znicz Kłobuck), w 2010 roku Oskara Operacza (Olimpia Truskolasy), w 2011 roku Tomasza Czoka (Junior Szarlejka), w 2012 roku Mariusza Pawelca (Znicz Kłobuck), a w 2013 roku Mateusza Teodorczyka (Sokół Wręczyca).
Począwszy od 2011 roku powyższa nagroda nosi imię przedwcześnie zmarłego (2010r.) Przewodniczącego Rady Powiatu w Kłobucku Tadeusza Witta. Trzykrotnie w historii mistrzostw (2001, 2003 i 2005 r.) najlepszym bramkarzem wybierano Andrzeja Malinę (Pogoń Kamyk/Znicz Kłobuck), a dwukrotnie (2007 i 2009r.) Pawła Wojczyka (Huragan Jezioro). W 2002 roku najlepszym bramkarzem uznano Dariusza Bala (Olimpia Truskolasy), a w 2004 Ireneusza Kardacza (Junior Szarlejka). W 2006 roku najlepszym bramkarzem został Mariusz Stalka (Liswarta Popów), w 2008 roku Sebastian Far (Pogoń Kamyk), w 2010 roku Mirosław Szewczyk (Kingway Popów), w 2011 roku Mateusz Ball (Huragan Jezioro), w 2012 roku Kamil Strzelczyk (Sokół Wręczyca), a w 2013 roku Adrian Nalichowski (Pogoń Kamyk).
Dotychczasowymi piłkarskimi „odkryciami” mistrzostw byli: w 2003 roku Paweł Labocha (Huragan Jezioro), w 2004 Mariusz Sirek (Junior Szarlejka), w 2005 Łukasz Kozak (Olimpia Truskolasy), w 2006 roku Michał Musiał (Znicz Kłobuck), w 2007 roku Wojciech Szczypiór (Naprzód Ostrowy), w 2008 roku Sławomir Ogłaza (Olimpia Truskolasy), w 2009 roku Tomasz Brzęczek (Olimpia Truskolasy), w 2010 roku Mateusz Wojciechowski (Pogoń Kamyk), w 2011 roku Kamil Ciapa (Liswarta Krzepice), w 2012 roku Tomasz Turek (Oksza Łobodno), a w 2013 roku Jakub Chrzęstek (KS Panki)
Począwszy od 2011 roku powyższa nagroda nosi imię Dariusza Dobosza, tragicznie zmarłego w grudniu 2010 roku piłkarza, trenera, wychowawcę piłkarskiej młodzieży, a w przeszłości kilkukrotnego laureata halowych mistrzostw w kategoriach najlepszy piłkarz i strzelec.
W 2006 roku po raz pierwszy wprowadzono klasyfikację na najlepszego obrońcę mistrzostw. Pierwszym jej laureatem został piłkarz Liswarty Popów Marcin Kotyl, drugim w 2007 roku brat Jakuba Błaszczykowskiego – Dawid Błaszczykowski, w 2008 roku Paweł Konieczko (obaj Olimpia Truskolasy), w 2009 roku Przemysław Ogłaza, w 2010 roku Michał Pagacz (Kingway Popów), w 2011 roku Jarosław Warzecha (Junior Szarlejka), w 2012 roku Kamil Rycharski (Sokół Wręczyca), a w 2013 roku Wojciech Bik (Junior Szarlejka).
Od pierwszej edycji mistrzostw wybierana oraz nagradzana statuetkami i dyplomami jest również najlepsza „piątka” halowych mistrzostw.
W 2011 roku wprowadzono nową klasyfikację mistrzostw-MVP Turnieju Finałowego (nagroda kierownika mistrzostw Stanisława Wrzesińskiego). Pierwszym jej laureatem został grający trener Sokoła Wręczyca Wielka Andrzej Rogaczewskiego, w 2012 roku nagrodę otrzymał Krzysztof Leszczyński (Grom Miedźno), a w 2013 roku Tomasz Pasieka (KS Panki).
Na wysoki poziom organizacyjno – sportowy mistrzostw w znaczący sposób wpłynęli również I, II, III i IV ligowi sędziowie reprezentujący Okręgowe Kolegium Sędziów w Częstochowie i Oleśnie Śląskim (m.in. Tomasz Pacuda, Andrzej Kusak, Patryk Podwysocki, Marcin Szczupak, Paweł Kuban, Stanisław Toborek).
Począwszy od pierwszej edycji mistrzostw znakomicie z roli sekretarza mistrzostw wywiązuje się Jan Krok, w przeszłości Przewodniczący Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Kłobucku oraz odpowiedzialny za stronę techniczną imprezy (zdjęcia, dyplomy, oprawa muzyczna) kierownik biura mistrzostw Łukasz Jagieła. Od 2011 roku całe halowe mistrzostwa powiatu kłobuckiego są filmowane przez Macieja Zielonkę, a od 2012 roku mistrzowska impreza jest również na bieżąco relacjonowana na czacie strony internetowej: www.gromiedzno.futbolowo.pl przez administratora tej strony Wojciecha Kowalika.