Czy futbol amerykański podbije Polskę?

Nazywany narodowym sportem Amerykanów, futbol amerykański jest słabo rozpowszechniony w Europie. Ta dyscyplina sportowa jest mało popularna także i w Polsce, choć wkrótce może się to zmienić za sprawą znakomitych zawodników grających w nielicznych klubach w naszym kraju.

Rekordy popularności w USA

W Stanach Zjednoczonych istnieją wielomilionowe fankluby poszczególnych drużyn futbolu amerykańskiego, a finał „Super Bowl” na trybunach i przed telewizorami ogląda niemalże cała Ameryka. „Super Bowl” jest finałowym meczem o mistrzostwo w futbolu amerykańskim zawodowej ligi National Football League, a uznawany jest za najważniejsze wydarzenie sportowe w całych Stanach Zjednoczonych. W Polsce ta drużynowa dyscyplina sportowa dopiero raczkuje, a zawodnicy nie mają odpowiedniej infrastruktury i wyposażenia, aby móc rozwijać swoją pasję w szerokim wymiarze.

Historia futbolu amerykańskiego w Polsce

Dopiero od 10 lat, a dokładnie od 2004 roku, datuje się historię futbolu amerykańskiego w Polsce. Właśnie 10 lat temu kilkoro fanów tego sportu zdecydowało się założyć Polski Związek Futbolu Amerykańskiego, a w 2006 roku odbyły się pierwsze spotkania ligowe z udziałem 4 drużyn. W 2012 roku istniały już 4 ligi futbolowe, w których grało 38 drużyn. Skala tego sportu staje się w Polsce coraz większa.

Najbardziej utytułowaną polską drużyną futbolową jest Seahawks Gdynia, Warsaw Eagles oraz Devils Wrocław. Żadna z tych drużyn nie uprawia futbolu zawodowo i tym nasz futbol różni się od amerykańskiego, gdzie zawodnicy najlepszych drużyn czerpią wymierne korzyści finansowe ze swojej gry. W Polsce, aby zawodnik mógł zagrać w lidze futbolu amerykańskiego, musi płacić kilkudziesięciozłotową składkę miesięczną. Drużyny są nieznacznie dofinansowywane przez sponsorów, ale w przeszłości musiały z własnych środków pokrywać chociażby koszty wyposażenia i ochraniaczy. Zawodnicy futbolu amerykańskiego grający w Polsce normalnie pracują, wykonując przeróżne zawody, a piłka jest ich pasją. Mówią oni oficjalnie, że z grania w futbol w naszym kraju nie można się utrzymać.

Miłośnicy tego sportu na razie muszą oglądać zawodowe rozgrywki w telewizji. Mogą też obstawiać ich wyniki w serwisach internetowych takich jak totolotek.pl. W 2012 roku finał polskiej ligi futbolu amerykańskiego odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie, gromadząc kilkunastotysięczną publiczność. Była to pierwsza impreza na tak dużą skalę, dzięki której zaczęto popularyzować futbol w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *