XIII Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w futsalu zakończyły się pełnym sukcesem. Trzydniowa impreza to ogromne wyzwanie organizacyjne, ale na każdym kroku podkreślano dobrą organizację.
Zdjęcia z imprezy do obejrzenia >>TUTAJ<<
Wszystko zaczęło się w piątek kiedy młodzież z całej Polski zjechała do częstochowskiego Domu Pielgrzyma. Tego samego dnia odbyła się jeszcze odprawa techniczna i oficjalne otwarcie Igrzysk. Sportowe emocje czekały od sobotniego poranka kiedy to reprezentanci SALOS-ów w trzech różnych miejscach rywalizowali o awans do niedzielnego finału. Po pasjonujących turniejach wyłoniono 3 pary finałowe.
Wieczorem uczestnicy udali się do Planetarium Instytutu Fizyki co okazało się pozaboiskowym hitem. – Byli zmęczeni po całodniowym graniu, ale wszyscy byli bardzo zadowoleni. Zwłaszcza, że większość była pierwszy raz w życiu w planetarium. – mówił Paweł Matusik, główny organizator. Za taki pomysł gospodarzy pochwalił ks. Edward Pleń – Podziwiam tutejszy SALOS, że postarał się także o pozasportowy wymiar i dał młodzieży wynieść coś także duchowo i intelektualnie – zachwałał duszpasterz polskich sportowców. Taka atmosfera sprawiła, że w niedzielę ACS wypełniony był do ostatniego miejsca. Głównie przez uczestników turnieju, którzy zostali dopingować wciąż walczących o medale kolegów. Najgłośniejsi byli reprezentanci Suwałk, którzy zadbali o doping podczas wszystkich pojedynków finałowych.
Same finały zaczęły się od meczu najmłodszych zawodników z kategorii C. Mecz był bardzo wyrównany, a o zwycięstwie Sieradza zadecydowała bramka z początku spotkania. O dodatkowe emocje zadbali organizatorzy, którzzy zorganizowali konkurs rzutów karnych by wyłonić króla strzelców. W kategorii B było najciekawiej bowiem do przerwy Lubin prowadził z Debrznem 1:0, by wszystko zaprzepaścić po przerwie. W minutę stracili 3 bramki, a później nie wykorzystali karnego. W końcówce piłkarze z Debrzna odparli jeszcze ostatni zryw Sieradza i wygrali ostatecznie 4:2. W ostatnim meczu w najstarszej kategorii zobaczyliśmy kilka ładnych akcji i spotkanie trzymało w napięciu do ostatnich minut. Zwycięzcami okazali się zawodnicy z Oświęcimia, którzy zasłużenie pokonali drużynę z Poznania 2:1.
– Zwycięzcy nie są ważni. Powtarzałem cały czas, że tu wszyscy jesteśmy braćmi, a przeciwników nie ma. Najważniejsza jest ta wspaniała atmosfera – podkreślał ks. Pleń. Na koniec głos zabrał jeszcze wręczający medale Tadeusz Wrona, ale największe brawa padły łupem Pawła Matusika. Nic dziwnego bowiem zorganizowanie trzydniowego turnieju dla prawie 200 uczestników i przyjęcie wielu gości to ogromne wyzwanie. Nie było jednach żadnych niedociągnięć i wszystko odbyło się zgodnie z planem. W związku z tym na koniec padły życzenia by w przyszłości Częstochowa znów gościła Igrzyska, ale tym razem na jeszcze większą skalę.
Kategoria C (96 i młodsi)
SP 53 przy ul. Orkana
Ostrów Wielkopolski – Lubin 0:1
Łódź – Częstochowa 3:1
Sieradz – Ostrów 6:0
Częstochowa – Lubin 2:0
Łódź – Sieradz 0:2
Częstochowa – Ostrów 1:0
Lubin – Łódź 1:1
Sieradz – Częstochowa 7:0
Ostrów – Łódź 0:1
Sieradz – Lubin 5:2
O III miejsce: Częstochowa – Lubin 0:3
Finał: Sieradz – Łódź 1:0
Kategoria B (94-95)
Hala w Herbach
Grupa I:
Debrzno – Ostrów 5:1
Debrzno – Łódź 7:0
Ostrów – Łódź 2:0
Grupa II:
Lubin – Częstochowa 3:0
Lubin – Pogrzebień 3:3
Częstochowa – Pogrzebień 2:1
O V miejsce: Pogrzebień – Łódź 6:1
O III miejsce: Częstochowa – Ostrów 5:0
Finał: Debrzno – Lubin 4:2
Kategoria A (92-93)
ACS
Grupa I:
Aleksandrów Kujawski – Suwałki 2:3
Aleksandrów – Częstochowa 4:3
Suwałki – Częstochowa 1:1
Grupa II:
Ostrów – Poznań 1:1
Ostrów – Oświęcim 0:2
Poznań – Oświęcim 4:3
Półfinały:
Aleksandrów – Poznań 2:3
Suwałki – Oświęcim 1:2
O V miejsce: Częstochowa – Ostrów 0:3
O III miejsce: Aleksandrów – Suwałki 5:4
Finał: Poznań – Oświęcim 1:2