Korfball powstał już w 1902 roku w Holandii. Na świecie jest to dyscyplina bardzo popularna, jednak w Polsce wciąż niewiele się o niej mówi i słyszy. Istnieje zaledwie kilka ośrodków, gdzie gra ta popularnością dorównuje siatkówce czy piłce nożnej. Pragniemy przedstawić Państwu korfball – jedyną koedukacyjną grę na świecie. Dziś obszerniej omówimy historię tej gry w Polsce i na świecie.
Na świecie..
Korfball został wymyślony przez Nico Broekhuysena, nauczyciela wychowania fizycznego w szkole w Amsterdamie. Przystosował on grę, by nadawała się zarówno dla dziewcząt i chłopców. W ten sposób powstała pierwsza na świecie koedukacyjna gra zespołowa. Twórca nazwał ją korfballem, od holenderskiego „korf” oznaczającego „kosz”.
Do pierwszego publicznego pokazu nowej dyscypliny doszło w 1903 roku i to ten właśnie rok do dziś uważa się za datę narodzin korfballu. 2 czerwca 1903 r. powstało Holenderskie Stowarzyszenie Korfballu (później przekształconę w federację). Kilka lat później powstały pierwsze kluby korfballu w Belgii i to tam, w 1921 roku powstała druga na świecie narodowa federacja tego sportu.
W latach dwudziestych korfball doczekał się demonstracji na Igrzyskach Olimpijskich, które miały miejsce w 1920 roku w Antwerpii i w 1928 roku w Amsterdamie.
Pięć lat po Igrzyskach Olimpijskich rozegranych w stolicy Holandii, została złożona Międzynarodowa Federacja Korfballu, która miała kontynuować działalność Holendersko-Belgijskiego Stowarzyszenie Korfballu.
W pierwszej połowie dwudziestego wieku czynikiem mocno utrudniającym rozwój korfballu okazywał się fakt, iż korfball był nazywany grą koedukacyjną, w której na równych prawach grają kobiety i mężczyźni. Dla wielu osób zasady gry były zbyt postępowe.
Niemożliwym był również rozwój korfballu w szarganej wojanmi Europie i świecie. Świat zaczał się zmieniać po II Wojnie Światowej i już w 1946 roku powstała pierwszy poza Beneluksem Narodowy Związek Korfballu w Wielkiej Brytanii. Kolejnym krajem który dołączył do Międzynarodowej Federacji Korfballu była Republika Federalna Niemiec (w 1964). W 1971 roku, wtedy jeszcze w holenderskiej kolonii, powstała Federacja Surinamu, który pięć lat później zyskał niepodległość. Był to pierwszy kraj członkowski IKF spoza Europy. Parę lat później korfball dotarł również do Azji: w 1973 roku członkiem IKF została Papua Nowa Gwinea.
Obecnie w korfball gra się w blisko pięćdziesięciu krajach na świecie i ciągle dołączają nowe. W ciągu ponad stu lat korfball przekształcił się z gry znanej tylko jego twórcy i jego podopiecznym w grę światową. W 1978 roku rozegrano pierwsze Mistrzostwa Świata w Korfballu. Od tego czasu, z małą zmianą są one rozgrywane co cztery lata. W 1991 roku po raz pierwszy po medal (brązowy) mistrzostw globu sięgnął zespół spoza Europy (Tajwan), a cztery lata później po raz pierwszy turniej finałowy Mistrzostw Świata rozegrano poza Starym Kontynentem: w 1995 roku w Indiach.
W 1985 roku korfball zadebiutował na World Games tj. Igrzyskach Światowych Dyscyplin Nieolimpijskich. W 1993 roku korfball został dołączony przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski do listy dyscyplin nieolimpijskich, które mają szansę pojawić się w przyszłości na Igrzyskach Olimpijskich.
.. i w Polsce
Początki korfballu w Polsce to jeszcze koniec lat osiemdziesiątych, kiedy to na kursy instruktorskie na – wtedy ciągle małodostępny – Zachód wyjechali pierwsi nasi trenerzy. Zdobytą tam wiedzę przekazywali w klubach w różnych częściach Polski. Do dziś ciężko ustalić kto był pierwszy. Przełomowym momentem był jednak kurs zorganizowany przez Holendrów w olsztyńskim Kortowie w sierpniu 1987 roku. Wśród uczestników tamtego szkolenia dosyć przypadkowo, bo będąc na urlopie w stolicy Warmii i Mazur, znalazł się trener piłki siatkowej z AWF-u Kraków. Zaraz po powrocie na uczelnie dr Marian Fiedor zajął się promowaniem wśród studentów tej nowopoznanej dyscypliny.
W raczkującym w Polsce korfballu duży udział mieli też studenci . Pierwsze kluby korfballu powstawały właśnie na uczelniach. W pierwszych rozgrywkach wygrywały zespoły studentów Akademii Wychowania Fizycznego z Warszawy, Krakowa i Białej Podlaskiej. W tym ostatnim mieście korfball rozwijał się bardzo dobrze przez wiele lat. Poza studentami powstawały liczne sekcje uczniowskich klubów sportowych. Do dziś okolice Białej Podlaskiej pozostają korfballowym zagłębiem Polski.
Z czasem mecze w innych częściach Polski zostały rozgrywane coraz bardziej regularnie, dzięki czemu powstały nie tylko seniorskie rozgrywki na szczeblu krajowym, ale też Mistrzostwa Polski Juniorów. Spośród kilku na początek, a z czasem kilkunastu klubów została stworzona reprezentacja Polski, która jeszcze przed ostatecznym powołaniem Polskiej Federacji Korfballu (1994) rozgrywała pierwsze mecze międzypaństwowe.
Dzięki członkostwu w Międzynarodowej Federacji Korfballu Polska mogła wysyłać również najlepszą drużynę w kraju na Klubowy Puchar Europy. W ciągu kilku lat nasze zespoły osiągały pierwsze sukcesy na arenie międzynarodowej. Największym było dziewiąte miejsce na Mistrzostwach Świata w Australii w 1999 roku i tytuł Najbardziej Spektakularnej Drużyny Mistrzostw (the Most Spectacular Team of the World Championships 1999).
Opracowane na podstawie www.korfball.pl